LOCAL SHORT FILM FESTIVAL #10

Το Local Short Film Festival επιστρέφει ανανεωμένο με ένα πλούσιο κινηματογραφικό τριήμερο. Την Τρίτη 2/4, την Τετάρτη 3/4 και την Πέμπτη 4/4, η ομάδα του φεστιβάλ και οι συντελεστές του, σας περιμένουν στον Πολυχώρο WE για να απολαύσετε τις παραγωγές των δημιουργών.

LOCAL SHORT FILM FESTIVAL #10

Το φετινό πρόγραμμα του LSFF περιλαμβάνει 11 ταινίες μικρού μήκους local δημιουργών, 8 ταινίες μικρού μήκους δημιουργών από άλλες πόλεις, καθώς και μία special screening της ταινίας Scopophilia.

 

Οι ταινίες που θα προβληθούν στο #LSFF10:

Ταινίες από Θεσσαλονίκη

  • FeelingLucky – Βαγγέλης Βροχίδης, 10’
  • How the alphabet turned blue – ΞενοφώνΤσούμας, 25’

  • Long Life Sutra – Κώστας Χρήτης, 26’
  • Opposites Attract – ΓιώργοςΣουμελίδης, 18
  • Yawth – ΔημήτρηςΤσακαλέας και Λήδα Βαρτζιώτη, 10’
  • Ανάμνηση – Ελένη Κοξένογλου, 9’
  • Ζει Μέσα – Μαργαρίτα Αλεξιάδη και Βίκυ Αναστασιάδου, 21’
  • Η Ζωή Μετά – Χρήστος Σαγιάς, 17’
  • ΙΙΙ – Χριστίνα Τσακμακά, 8’
  • Ο Γραφειοκράτης – Δημήτρης Καράς, 20’
  • Πράσινα Παπούτσια – Μανούσος Κακούρης, 5’

Ταινίες εκτός Θεσσαλονίκης

  • Ο Ξυλουργός και η Γυναίκα του – Κωνσταντίνος Γεωργόπουλος, 16’
  • Ψηλά – Χρυσόστομος Μπάρμπας, 7’
  • Anchorwoman – Ιωάννης Μοναστηρόπουλος, 20’

  • Dollhouse – Ξενοφών Τσούμας, 16’
  • FriendshipBracelet – Δημήτρης Άντζους, 15’
  • Initiation – Δημήτρης Άντζους, 15’
  • Rita – Γιώργος Δανόπουλος, 21’
  • Tax Evasion: A Greek National Sport – Κέλλυ Σαρρή, 22’

 

Special Screening: Scopophilia

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΡΙΗΜΕΡΟΥ

1η Μέρα

Τρίτη 2 Απριλίου

Πρόγραμμα Προβολών

 

Ταινίες από Θεσσαλονίκη

  1. How the alphabet turned blue – ΞενοφώνΤσούμας, 25’
  2. Feeling Lucky – ΒαγγέληςΒροχίδης, 10’
  3. Opposites Attract – ΓιώργοςΣουμελίδης, 18’
  4. Ζει Μέσα – Μαργαρίτα Αλεξιάδη και Βίκυ Αναστασιάδου, 21’
  5. Ανάμνηση – Ελένη Κοξένογλου, 9’
  6. Πράσινα Παπούτσια – Μανούσος Κακούρης, 5’

 

Ταινίες εκτός Θεσσαλονίκης

  1. Anchorwoman – Ιωάννης Μοναστηρόπουλος, 20’
  2. Rita – Γιώργος Δανόπουλος, 21’
  3. Friendship Bracelet – ΔημήτρηςΆντζους, 15’
  4. Ψηλά – Χρυσόστομος Μπάρμπας, 7’

Οι πόρτες ανοίγουν στις 20:30

Ώρα έναρξης προβολών: 21:00

Λήξη: 1:00

(Διάλειμμα, συζήτηση με τους σκηνοθέτες, ψηφοφορία)

 

 

2η Μέρα

Τετάρτη 3 Απριλίου

Πρόγραμμα Προβολών

 

Ταινίες από Θεσσαλονίκη

  1. Long Life Sutra – ΚώσταςΧρήτης, 26’
  2. Yawth – Δημήτρης Τσακαλέας και Λήδα Βαρτζιώτη, 10’
  3. Η Ζωή Μετά – Χρήστος Σαγιάς, 17’
  4. Ο Γραφειοκράτης – Δημήτρης Καράς, 20’
  5. ΙΙΙ – Χριστίνα Τσακμακά, 8’

Ταινίες εκτός Θεσσαλονίκης

  1. Tax Evasion: A Greek National Sport – ΚέλλυΣαρρή, 22’
  2. Ο Ξυλουργός και η Γυναίκα του – Κωνσταντίνος Γεωργόπουλος, 16’
  3. Initiation – ΔημήτρηςΆντζους, 15’
  4. Dollhouse – Ξενοφών Τσούμας, 16’

 

Οι πόρτες ανοίγουν στις 20:30

Ώρα έναρξης προβολών: 21:00

Λήξη: 1:00

(Διάλειμμα, συζήτηση με τους σκηνοθέτες, ψηφοφορία)

 

3η Μέρα

Πέμπτη 4 Απριλίου

Πρόγραμμα

Προβολή της μεγάλου μήκους ταινίας Scopophilia – Ναταλία Λαμπροπούλου και Ηλέκτρα Αγγελετοπούλου

Ανακοίνωση αποτελεσμάτων και βράβευση

 

Οι πόρτες ανοίγουν στις 20:30

Ώρα έναρξης προβολών: 21:00

Λήξη: 1:00

(Διάλειμμα, συζήτηση με τους σκηνοθέτες, ψηφοφορία)

 

LOCAL SHORT FILM FESTIVAL

Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Τοπικών Κινηματογραφιστών (Local Short Film Festival) ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2016, στα πλαίσια των δράσεων του ηλεκτρονικού περιοδικού, Εξώστης (www.exostispress.gr ).

Σκοπός της διοργάνωσης είναι να αναδείξει όσο το δυνατόν περισσότερους σκηνοθέτες & δημιουργούς ταινιών και να δομήσει μια πλατφόρμα επικοινωνίας στην πόλη που αγαπάει το σινεμά και το έχει έμπρακτα αποδείξει. Η επιλογή των ταινιών γίνεται με βάση τη σύγχρονη ματιά, την τεχνική και την αρτιότητα του τελικού αποτελέσματος.

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Τιμές εισιτηρίων: 8 ευρώ το τριήμερο (μόνο προπώληση)στον Πολυχώρο WE

4 ευρώ ημέρας (στο ταμείο)

Facebook Page

Facebook Event

#Support_Your_Local_Filmmakers